Belma ÖCAL

PCC, Koç Eğitmeni

BELMA ÖCAL

‘‘Hayat bir yolculuktur ve her anında yeni bir şeyler öğrenirsin’’ felsefesi ile yaşamının öğrenme üzerine kurgulamış biridir. Merak etmek, okumak, araştırmak… Dolayısı ile iş yaşamının her anında yeniliklere, yeni fikirlere öğrenme arzusu ile yaklaşmıştır.
1969’da İstanbul’da doğan Belma Öcal, Beşiktaş Lisesini bitirdikten sonra İstanbul Üniversitesi Biyoloji bölümünü okudu. Bu bölümde okumuş olmak doğaya olan duyarlılığını geliştirdi.
Biyolog olarak, kısa bir süre özel bir laboratuvarda çalışmasının ardından insanlarla iç içe olmanın daha mutlu hissettireceği inancı ile ilaç sektörüne geçti. 4 yıl Servier İlaç’ta İlaç Mümessili olarak çalıştıktan sonra, kariyerine Astra Zeneca Türkiye’ de 13 yıl çalışarak devam etti. Bu süre içerisinde profesyonel deneyimler kazandı, birçok mega brand’in doğumunda proje ekiplerinde yer aldı.
Çevresine katkı sağlamak, paylaşmak duygusu yüksek olması dolayısı ile eğitim alanına yöneldi, saha ve satışın dinamikleri ve adaptasyon sürelerinde ekibe yeni katılan arkadaşlarına yönelik eğitimlerde rol aldı. Bilgiye olan merakı ile iş hayatının temposundan fırsat yaratarak çeşitli eğitimlere katıldı.
Katıldığı birçok yetkinlik temelli programların yanı sıra mesleki anlamda, İstanbul Üniversitesi İnsan Kaynakları Yönetim sertifika programını 4 tam puan ile tamamladı. İlaç Sektöründen 2009 yılında ayrıldıktan sonra farklı sektörlerde deneyimler kazandı. 3 yıl P&G’ de Türkiye çapında gerçekleşen proje liderliği, gayrimenkul sektöründe yüksek bütçeli bir projede Satış Müdürlüğü, özel estetik ve plastik cerrahi kliniğinde Kurumsal İletişim Koordinatörlüğü…
P&G’ de proje yaparken, güçlü olduğu insan ilişkileri becerisine profesyonel bakış açısı kazandırmak için Yaşam Koçluğu ’nu araştırmaya başladı. Özel bir kurumdan aldığı ‘’Trainers Training’’ diploma programından kazanımlarını (Profesyonel Koçluk, NLP Master, Hipnoz ve Eğitimcinin Eğitimi) iş hayatında deneyimledi. Beraberinde kişisel gelişim eğitimlerine yönelmesi, eğitim sektörüne geçme kararını getirdi. Birçok alanda hizmet veren, eğitim danışmanlık firmasında Eğitim ve Etkinlik Koordinatörlüğü yaptı. Kendi alanında uzman birçok eğitmen ve eğitimleri ile tanışma fırsatı buldu.
‘‘İnsana dair çalışma yapılacaksa çok yönlü yaklaşım şarttır’’ bakış açısını savunan Belma Öcal, 2017 Kasım ayında, ICF akredite Integral (Bütünsel) Koçluk Felsefesi ile hizmet veren, ID Coaching International ailesi ile tanıştı. Profesyonelliğe önem veren yapısı, ID Coaching International’ın bireysel ve kurumsal hizmetlerindeki duruşu ile örtüştüğü için, ID Coaching‘de çalışıyor olması motivasyon kaynağıdır.
Global şirketlerde çalışmasının avantajı olarak birçok eğitimi, konusunda uzman marka olmuş kişi ve kuruluşlardan aldı; Satış/İleri Satış Teknikleri, Müşteri/Kişilik Analizi, Etkin Zaman Yönetimi, Değişime Adaptasyon, Stres Yönetimi, Sonuç Odaklı Olma, Prezantasyon Teknikleri, Beden Dili ve Müzakere Teknikleri, Öğrenme Teknikleri gibi…
PCC unvanına sahip Belma Öcal, şu an ICF Akredite Profesyonel Koçluk Eğitimi vermekte ve Kişisel Liderlik üzerine bireysel çalışmalar yapıyor. Almış olduğu Profesyonel Koçluk, NLP-NLP Master, Traner’s Training ile EFT (Emotional Freedom Techniques), Accsess Bars, Reiki 2 ve Çakra Aura Şifacılığı eğitim ve kazanımlarını bireysel çalışmalarında paylaşıyor. Profesyonel hayat deneyimini de katarak, kurumların ihtiyaçları çerçevesinde, kuruma özel bireysel ve kurumsal projeler geliştiriyor.